Pielęgniarstwo- która uczelnia jest najlepsza


Dziękuję wam za udział w mojej ankiecie odnośnie opinii studentów pielęgniarstwa na temat uczelni. 

W sumie otrzymałam 226 odpowiedzi w tym 212 od studentów pielęgniarstwa co przerosło moje oczekiwania. 

W pierwszym poście z serii chciałabym zrobić małe podsumowanie. Kolejne będą dotyczyły konkretnych uczelni oraz zostaną umieszczone pod etykietą #uczelnie, która znajdziecie po prawej stronie w zakładce z etykietami. 











Pamiętam jak nie tak dawno temu, bo co to są 3 lata szukałam informacji o pielęgniarstwie w internecie. Niestety nic konkretnego wtedy nie znalazłam i myślałam sobie, że studenci pielęgniarstwa to są jacyś zacofani i pewnie jeszcze internet do nich nie dotarł xD Teraz widzę, że prawdopodobnie nie mieli czasu siedzieć na forach, bo albo spali, albo byli na praktykach, dlatego powstała ta seria dzięki, której będziecie mogli poczytać o tym jak ludziom studiuje się pielęgniarstwo na poszczególnych, dużych polskich uczelniach :) 



Zacznijmy od tego, że większość studentów ocenia zadowolenie ze swojej uczelni na 4 (33,6%) lub na 3 (31%). Średnio wasze zadowolenie to 3,22/5 co już nie brzmi tak pozytywnie. W przyszłych porównaniach będę brała pod uwagę czy uczelnia jest powyżej czy poniżej średniej. 

Gdy zapytałam o plusy i minusy uczelni do wyboru były następujące odpowiedzi:


Największym plusem na polskich uczelniach kształcących pielęgniarki i pielęgniarzy są praktyki i zajęcia praktyczne, poziom nauczania oraz wyposażenie sal ćwiczeniowych. 


Główny minus to organizacja uczelni, którą wybrało aż 77,9% głosujących. Dlatego chcąc wybrać uczelnię radziłabym się nie kierować tym parametrem, bo wychodzi na to, że prawie wszędzie jest równie kijowo. Kolejne minusy to podejście do studenta czy kontakt z wykładowcami.

Większość studentów ocenia poziom nauczania na 4 z 5 możliwych punktów. 
Natomiast średnio ciężkość kierunku to 4/5. 


Bardzo ciekawe jest to, że aż 87,5% z was poleciłoby pielęgniarstwo. Oraz- ważna informacja dla maturzystów 81,3% glosujących odradziłoby pielęgniarstwo na gapyear.



Ku ścisłości, niestety na większości uczelni zajęcia odbywają się od rana do wieczora co najmocniej odczułam na pierwszym roku więc również nie wykluczajcie danej uczelni ze względu na to. 

Ilość praktyk jest narzucona przez ustawę więc to nie jest tak, że PWSZ czy inne „nieuniwersytety” mają ich więcej niż uniwersytety i przez to lepiej przygotowują do zawodu. To raczej kwestia, atmosfery, liczebności grup czy podejścia prowadzącego, którzy się zmieniają co oddział. Jeden pozwoli Ci pracować w miarę samodzielnie a inny będzie się czepiał, że źle poprawiasz poduszkę.

Po wypowiedziach pisemnych mam wrażenie, że dużo lepsza atmosfera i podejście do studenta panuje właśnie na mniejszych uczelniach i ich studenci częściej polecają pielęgniarstwo oraz statystycznie częściej podają, że to dobry kierunek na gapyear.


Ogólnie otrzymałam opinie o około 40 uczelniach, ale do porównania i oceny w pierwszej kolejności wezmę te, o których otrzymałam ponad 5 opinii w tym chociaż jedną opisową. Serdecznie dziękuję za wszystkie głosy, bo dzięki nim udało się nakreślić ogólną opinię studentów pielęgniarstwa w tym temacie.  

Uczelnie, które zostaną opisane w najbliższym czasie:
  1. AP Słupsk
  2. AWF Warszawa
  3. CM Bydgoszcz
  4. GUMED Gdańsk
  5. Opole 
  6. URz Rzeszów 
  7. SUM Katowice 
  8. UJ Kraków 
  9. UJK Kielce 
  10. UMed Białystok 
  11. Umed Lublin 
  12. Umed Łodź 
  13. Umed Poznań
  14. Umed Wrocław 
  15. WUM Warszawa  



Komentarze